Okresní derby v krajském přeboru pro Benfiku

Domažlice Páté kolo nejvyšší krajské soutěže nabídlo v pořadí druhé derby okresních zástupců v této soutěži.

Domažlická ´Benfika´ v něm přivítala FK Holýšov. Oba celky měly několik absencí. Domácím schází dlouhodobě kapitán Waldmann, dále pro zranění Šimůnek a distanc za vyloučení minutě ve Zruči ´vyfasoval´ Tumpach. Naopak po zranění nastoupil Lucák, za což se odvděčil dvěma brankami. Trenér ´áčka´ Jiskry Milan Matejka poslal rozehrát z širšího kádru Špírka s Javorským a v brance stanul další ´áčkař´ Švihořík, kterému se potřetí v řadě podařilo udržet čisté konto.

Hosté měli zraněného Majláta, Levička onemocněl, exdomažlický Staněk byl na služební cestě a pro Tlustého byl minulý zápas zřejmě posledním odehraným v podzimní části za Holýšov.

TJ Jiskra Domažlice B – FK Holýšov A

3:0 (1:0)

Hned v 5. minutě mohl malou domů hostujícího Kubiny potrestat Bláha, ale ve velké šanci minul branku ex-tachovské ´trojky´ Faltuse. Dále se hrálo po šestnáctky bez vážnějšího ohrožení, které přišlo až v 16. minutě po trestném kopu Špírka, ale stav se měnil až po půlhodině hry, kdy si po levé straně ´udělal výlet´ Lešek, efektně si orazil se Špírkem a zatáhl balon až před branku, kde našel nabíhajícího Lucáka a po jeho ráně svítilo na ukazateli 1:0. Jiskra byla do poločasu stále aktivní, ale vedení nenavýšila. A to ani přesto, že šli hosté ve 36. minutě do oslabení, když byl vyloučen Hamerník po druhé žluté kartě.

Druhá půle začala opět šancí Bláhy, ale opět bez úspěchu. Poté Lucák vysunul Špírka, který následně předvedl nádhernou akci, kdy prokličkoval po pravé straně, Trhlíkovi nadělil jesle, poté pláchl Baxovi a střelou k pravé tyči rozjásal domažlické fanoušky podruhé 2:0. V 70. minutě se opět ve velké šanci ocitl Bláha po minele Trhlíka, ale do třetice bez úspěchu. Svého druhého gólu v utkání se mladičký Lucák dočkal za minutu, kdy ho ideálně vysunul Buršík středem a on si seběhl na levou stranu, odkud střelou o tyč překonal Faltuse 3:0.

V závěru střílel z trestného kopu hostující Lukáš, ale Švihořík udržel čisté konto. Domažlická ´Benfika´ jede příští neděli do Rokycan, kde se střetne s divizní rezervou tamního klubu. Holýšov bude v sobotu hostit těžkého soupeře z nedalekých Přeštic.

Jiskra Domažlice B: Švihořík Kalný (64. Pavlíček), Kubr, Korelus, Lešek Lucák (88. Hojda), Javorský (64. Vísner), Černý, Bláha (71. Copák), Špírek (78. Štěpán) Buršík. Trenéři: Martin Steinbrücker a Antonín Vlček.

FK Holýšov A: Faltus Šimka, Baxa, Trhlík, Lukáš (80. Dotzauer) Šobr (69. Zavadil), Černohorský, Hamerník, Kubina (58. Kraus) Jeniš, Valachovič (74. Kaas). Trenéři: Karel Míčka a Jaroslav Teršl.

ŽK: 4:3 ČK: 0:1 (36. Hamerník po 2 x ŽK). HR: Janda Červený, Fillinger. Diváků: 152. (poj)

Záložník Milan Lucák, Jiskra Domažlice: „Začali jsme dobře, měli jsme herní převahu, která vyvrcholila vedoucím gólem. Po červené kartě jednoho z hráčů soupeře jsme už hru ovládali, protože oni zalezli a čekali na brejky, do kterých jsme je však nepustili. Do druhé půle jsme změnili rozestavení, dali dopředu dva rychlé hráče a to na soupeře platilo. Důležité bylo, že jsme brzy dali druhý gól. Při prvním gólu mě výborně našel Dominik Lešek, to jsem se ocitl sám před gólmanem, při druhém gólu jsem nahrál Špírkovi na půlce a ten výborně obešel tři nebo čtyři hráče. Při třetím gólu jsem šel skoro sám na bránu a s pomocí tyče dal na 3:0. Mrzí mě, že jsem krátce před poločasem nezvýšil na 2:0, kdy mi to Trhlík vyhlavičkoval z prázdné brány. S bývalým spoluhráčem z Kolovče Romanem Baxou jsme se hecovali už v pátek, oba jsme se moc těšili. A s Mírou Černohorským jsem prohodil pár slov před zápasem. Oba patřili k tomu lepšímu v dresu Holýšova, jinak mě ale soupeř zklamal. Čekal jsem, že s takovými fotbalisty bude hrát lepší fotbal, i když je fakt, že nějakých 60 minut hrál o deseti a měl to pak hodně těžké.“

Záložník Miroslav Špírek, Jiskra Domažlice: „Vstup do zápasu se mi nezdál úplně ideální, hráli jsme pomalu, dost jsme ztráceli jednoduché míče, přizpůsobili se jejich hře. Potom konečně přišla kombinace po zemi, kterou jsme dotáhli do konce a dali na 1:0. Pak jsme si začali více věřit a hra se pomalu lepšila. Do poločasu jsme udrželi vedení, v kabině jsme si něco řekli a ve druhém poločasu už se to zlepšilo. Soupeř neměl témeř žádné šance, navíc hrál o deseti a postupně ztrácel síly. V nějaké 55. minutě jsme zvýšili na 2:0 a kontrolovali hru, ke konci ještě zvýšil Lucák svým druhým gólem a zaslouženě jsme tak vyhráli 3:0.“

Obránce Roman Šimka, FK Holýšov: „Měli jsme dnes nějaké absence, ale i přes to jsme měli dostatečně silný tým na to, abychom odehráli dobré utkání. Bohužel jsme inkasovali, k tomu to vyloučení, kdy ta první karta byla hodně přísná. To nám nedávalo do druhého poločasu dobrou výchozí pozici. Domácí toho využili a po zásluze nás potrestali. Hodnotil bych to jako nevydařené utkání a nám nezbývá nic jiného, než to našim příznivcům, kteří nás přijeli podpořit. Martin Steinbrucker, kouč Benfiky:,,V první poločas jsme nehráli to, co jsme si řekli v kabině. Rozehrávka byla pomalá a pohyb taky nebyl ideální. Holýšov dobře bránil. My jsme dali branku po akci, kterých mělo být v první půli mnohem víc. Pomohlo nám také vyloučení hráče soupeře. Změnili jsme rozestavení a přidali další dvě krásné branky Špírkem a střelcem zápasu Lucákem. Jsem rád i za nulu, která je zásluhou nejen obrany, ale práce celé obrany směrem dozadu. Kluci v týdnu v tréninku poctivě makají a jsem rád, že se to přenáší do zápasu.“ (poj)