Načítám.......

 

Petr Průcha: „Chceme předvádět pohledný kombinační fotbal s mnoha góly!“

 

Dnes vám přinášíme rozhovor s další novou tváří Jiskry, Petrem Průchou!

Jaké byly tvé fotbalové začátky? 

S klubovým fotbalem jsem začal už v pěti letech. Chodil jsem do přípravky FC Viktoria Plzeň a trénoval mne pan Zdeněk Böhm. V žákovské kategorii mi nejvíce dal trenér Josef Šneberger. Z jeho všestranného přístupu k tréninku čerpám dodnes. V dorostenecké kategorii nejvíce vděčím trenérům Jiřímu Žilákovi a Radku Růžičkovi. Ukázali mi, že fotbal není jen o trénování, ale i o mnoha věcech navíc. Pod jejich vedením jsem se poprvé probojoval do národního týmu. Jejich rad využívám v klubu i národním týmu až do současnosti tj. do U20. Oporou mi byli i při přechodu do dospělého fotbalu.

Podzim jsi absolvoval v FK Baník Sokolov. Jak se ti tam hrálo a jaký byl podzim?

Angažmá ve druhé lize si velmi cením. Byla to moje první zkušenost s dospělým fotbalem. Bohužel se v podzimní části sešlo v Sokolově mnoho hráčů, kteří mohli hrát ve středu zálohy a konkurence byla obrovská. Proto jsem v Sokolově neměl tak velké herní vytížení. Každopádně příprava, celé zázemí a tréninkový proces jsou na vysoké úrovni, díky čemuž jsem nasbíral mnoho zkušeností, které doufám v Domažlicích zúročím.

Sokolov se, jak sleduji, pohyboval v první polovině tabulky FNL. Teď je 11. místě. Je to podle tebe spravedlivé nebo měl být výše?

11. místo po podzimní části je pro Sokolov rozhodně zklamáním. Osobně si myslím, že kádr i podmínky má Sokolov velmi kvalitní a v jarní části se bude posouvat v tabulce výrazně vpřed.

Proč tedy nakonec po podzimu skončil Sokolov na 11. místě? Jaké zápasy o tom rozhodovaly?

V některých zápasech jsme bohužel zbytečně remizovali. Kdybychom tyto zápasy dotáhli do vítězného konce, bylo by to jiné. Mluvím o zápasech s Pardubicemi, Viktorkou Žižkov, Vlašimí a Třincem.

Jaké bylo složení mužstva v Sokolově a s kým sis nejvíce rozuměl v mužstvu?

Parta byla skvělá, neustálé vtipkování, ale i zdravá motivace zvyšovaly kvalitu našich tréninků. Vyhovovalo mi, že velkou skupinu tvořili odchovanci Viktorky, se kterými se znám už z minulosti. Co se týče mého rozvoje, mne nejvíce usměrňoval Kuba Dvořák, který mne za jakékoliv menší nasazení v tréninku dokázal pořádně „zpucovat“ (Dvořka, díky!). Velmi silnou osobností a tahounem týmového ducha byl například i Jarda Belaň. Každý má v týmu svoji pozici, jako třeba Petr Glaser se svým neustálým vtipkováním a výbornými výkony na hřišti.

Kdy ses dozvěděl o zájmu Jiskry a jak jsi tuto skutečnost přijal?

O zájmu Jiskry jsem se dozvěděl už před začátkem letní přípravy, pak však přišla nabídka ze Sokolova. Jsem rád, že mám nyní příležitost společně s týmem Jiskry bojovat o vyšší příčky v tabulce. Pro mne je především důležité pravidelně hrát.

V dresu Domažlic jsi stihl odehrát dva přípravné zápasy s Doubravkou a s Juniorkou Viktorky. Jak se ti hrálo a jak jsi tato dvě utkání viděl?

S Doubravkou to byl můj první zápas. Musím přiznat, že to z mé strany nebylo ono. Zejména v poziční hře. Nebyl jsem s kluky tolik sehraný a nastávaly situace, které lze po týmovém sehrání řešit lépe. Zápas s Juniorkou už byl mnohem lepší. Škoda, že vysokému tempu odpovídaly zbytečné ztráty míčů, ale i tak jsme se s tím dokázali vypořádat.

Jiskra Domažlice se netají tím, že by v budoucnu ráda postoupila do NFL. Myslíš, že se jí to povede?

Podle současného kádru Domažlic vidím, že Jiskra výrazně posílila. V kombinaci s výborným tréninkovým zázemím, dobrým vedením i zkušenými trenéry to vidím jako reálné. Rozhodující je, jaké výkony budeme podávat v jarní části my.

Kdyby se jí to povedlo a dostal jsi od ní nabídku k prodloužení tvého působení v Domažlicích v NFL, přijal bys ji?

Zájmu Domažlic bych si určitě vážil. Každá šance hrát druhou ligu je skvělá.

Jaká je podle Tebe úroveň druhé ligy a jaká ČFL?

Technicky i takticky považuji tyto soutěže za podobné. Jako největší rozdíl vnímám zkušenosti hráčů a z toho vyplývající rychlost hry a jistotu na míči.

Dostal ses na Chodsko. Co víš o Domažlicích? Jak se ti líbí město a stadion?

Moc se těším na novou tribunu. Doufám, že ji fanoušci ocení a jejich podpora bude v mistrovských zápasech slyšet. Jsem rodilý Plzeňan a moje babička má k Domažlicím velmi blízko, protože její rodina pochází z okolí Kdyně. Domažlice jsem tedy pravidelně navštěvoval už jako malý kluk, například o Chodských slavnostech.

Bude tě babička i rodina jezdit podporovat? Je to pro tebe podpora rodiny důležitá?

Podpora rodiny je pro mne určitě důležitá. Už od mala se jezdí pravidelně dívat na mé zápasy skoro celá rodina, tak doufám, že zápasy Jiskry budou na víkendovém programu i teď na jaře.

Mluvil jsi o tribuně. Určitě víš, že se dokončuje kvůli plánovanému ME žen do 17 let. Zajímá tě tato akce a půjdeš se na nějaké utkání podívat? Co ME přinese českému fotbalu?

Každá taková akce přivede mnoho fanoušků a šancí propagovat český fotbal. Jsem rád, že se na tom Jiskra může podílet a osobně se těším na zápasy, na které se půjdu určitě podívat.

Víš, na jakém místě je Jiskra v tabulce? Co říkáš umístění? Jak na tom podle tebe bude Jiskra na jaře?

Momentálně je na 11. místě. Stejně jako Sokolov výrazně obměnila kádr. Jakýkoliv jiný pohyb tabulkou než výrazně vzhůru bych považoval za velké zklamání.

Jsi jako řada našich fotbalistů původem z Plzně. S jakými hráči v kádru Jiskry jsi hrál a kdo je tvůj největší kamarád?

Jednodušší by bylo vyjmenovat hráče, se kterými se neznám. V Sokolově jsem v poslední době nejvíce času strávil s Kubou Blažkem a Danem Bočkem. Moc mne ale těší, že si rozumím s celým týmem.

Které hráče jsi tedy z kádru Domažlic neznal?

Neznal jsem Petra Mužíka, Miroslava Špírka, Marka Bauera, Milana Brauna a Lukáše Roubala.

V Domažlicích působí Pavel Fořt. Jaký je to podle tebe hráč? Odehrál jsi s ním nějaké utkání?

Mé první setkání na hřišti s Fořtem bylo v mých šestnácti letech, kdy jsem proti němu nastoupil na půdě Příbrami. Utkání skončilo 3:0 a Pavel dal dva góly. Je to velký hráč s darem od Boha. Doufám, že mi dá příležitost se něco od něj naučit. Je to jedna z věcí, na kterou se v Domažlicích moc těším.

Na co se ještě v Domažlicích těšíš?

Jsem zvědavý na atmosféru našich zápasů, na kvalitu soupeřů a na pěkné góly. Kromě fotbalu se těším ještě na chodské koláče. (smích)

Máš přehled o soupeřích Jiskry? Bavil ses o tom se spoluhráči? Kdo je aspirant na postup do NFL?

S kluky jsem se o tom ještě nebavil, ale vím, že nahoře se pohybují Jirny s Olympia Hradec Králové.

Budou to jenom tato mužstva? Olympia H.K. a Jirny? Nebo k nim přibyde ještě nějaké mužstvo v boji o postup?

Myslím si, že svoje řeknou ještě Chrudim, Králův Dvůr a možná Zápy. Těžko říct. Tabulka, jak vidím, je vyrovnaná a záleží na změnách v kádrech mužstev. Věřím, že postup zkomplikujeme my.

V ČFL také působí FK Tachov, kde máš určitě také mnoho bývalých spoluhráčů. Jiskra ho přivítá hned ve druhém jarním kole. Jak vidíš Tachov a co od vzájemného duelu očekáváš?

V Tachově znám plno hráčů, ale mezi mé bývalé spoluhráče patří jen Michal Mlynařík, Matěj Kyndl a Dominik Hradecký. Od zápasu s Tachovem očekávám kvalitní ofenzivní fotbal. Je to krajské derby v ČFL s pěknou návštěvností a atmosférou. Věřím v naší výhru, aby diváci odcházeli ze stadionu spokojeni.

S jakým umístěním bys byl ty osobně spokojený po letošní sezóně? Jaká bude jarní sezóna Jiskry?

Co se týče zimní přípravy, se nám celkem daří. Jenomže ligová realita bývá odlišná. Přes to všechno věřím, že když se nám povede začátek soutěže, kde máme Jirny, Tachov, Chrudim, Zápy atd. bude to dobré. Pro mne by byla jiná než pozice do 3. místa zklamáním.

V Sokolově se ti bohužel nepovedl vstřelit žádný gól v mistrovských utkáních. Tady už jsi s Juniorkou skóroval. Kolik gólů by sis přál nastřílet v ČFL?

Jednou z věcí, kterou chci v Domažlicích zlepšit, je právě počet gólů. Jako svůj cíl si dávám nastřílet pět gólů.

V Domažlicích působí trenér Kronďák a v Sokolově trénuje Dreiseitl. Jak bys oba kouče charakterizoval?

Každý z nich má jiný trenérský styl. Oba fotbalu dávají maximum a snaží se týmu vytvářet podmínky na nejvyšší úrovni. Oba trenéři si navíc zakládají na hře po zemi, která se mi nejen líbí, ale i vyhovuje.

Co bys vzkázal domažlickým fanouškům?

Aby jich na zápasy chodilo co nejvíce a mohli se těšit na kombinační fotbal v podobě hezkých akcí a mnoha gólů.

Místo a datum narození: 30.10.1997, Plzeň

Škola: Sportovní gymnázium Plzeň

Sourozenci: sestra Martina

Přezdívka: Průchyč

Fotbalový post: střední záložník

Oblíbený herec: Will Smith

Oblíbená hudební skupina: Kontrafakt

Oblíbený domácí a zahraniční fotbalista: Patrik Hrošovský, Arthuro Vidal

Oblíbený trenér: Mourinho

Oblíbené jídlo a pití: Bun Cha, mangový džus

Oblíbené domácí a zahraniční mužstvo: FC Viktoria Plzeň, FC Bayern München

Koníčky: sport, PS4, hudba, spánek

Oblíbené číslo a číslo dresu: 30, 8

Za rozhovor poděkoval Jiří Pojar.

Na snímku je Petr Průcha s kapitánskou páskou z duelu s Doubravkou.

Print Friendly, PDF & Email