Načítám.......

 

Áčko začne přípravu 8.července

Domažlice

Jiří Pojar text a foto (mimo prvního snímku ten je z Klatovského deníku)

Loňská sezona ČFL je za námi. Nová v pořadí 9. v ČFL pro fotbalisty Jiskry Domažlice už pomalu a jistě klepe na dveře.

Svěřenci trenérského triumvirátu Jiskry Pavel Vaigl s asistenty Petrem Dobrým a Karlem Míčkou začnou své svěřence připravovat na novou sezonu od pondělí 8.července. Pohyb v kádru bude následující. Do mužstva se vrací na hostování z Hradce Králové útočník René Kropáček. Nově se do přípravy se zapojí Pavlík, který hrál v Klatovech a petřínský Provod. Dále  obránce Ondřej Pek z Viktorie Plzeň na snímku vlevo.V pátek 5.7. se rozhodne zda se k mužstvu připojí Egon Vůch, (na snímku se závěrečné Jiskry s René Kropáčkem). který už v Domažlicích hrál v roce 2016. Naopak Viktoriáni Jakub Kadar, Martin Rychnovský prozatím trénují s FCV. Plzeň  B přičemž Jakub Kadar na snímku z modelového utkání FC Viktorie Plzeň B se bohužel zranil.

Na další fota z tohoto zápasu se můžete podívat zde https://zuy.rajce.idnes.cz/Modelove_utkani_hracu_B_muzstva_FC_Viktoria_Plzen_B_-23.6.2019

Vais je momentálně též zraněný. Budoucnost ukáže zda zůstanou v Domažlicích. Filipa Čiháka momentálně testují 2. ligové FK Pardubice. První týden budou hráči trénovat Po -Pá v Koutě na Šumavě. Jiskra absolvuje několik přípravných zápasů:

So 13.7. od 10:30 Sokolov – Jiskra stadion   Sokolov (generálka Sokolova na NFL)
So 20.7. od 10:30 Jiskra – FCVP B
hřiště Klenčí p.Čerchovem
So 27.7. od 10:30 Jiskra – Senco Doubravka hřiště Střelnice Domažlice 
Pá 2.8. od 18:00 SSC Bolevec
hřiště Bolevec
So 3.8. od 10:30 Jiskra –  soupeř je v jednání
hřiště Střelnice Domažlice 

Novinkou je, že se ČFL na losovacím aktivu v Praze rozdělila na dvě skupiny A a B nově po šestnácti účastnících místo dosavadních 18. Před soutěží odstoupili mužstva FK Litoměřicko a FK Dobrovice, které již ČFL hrát nebudou. Do obou skupin byli nalosováni rezervy ligových mužstev doplněny o Béčka druholigového Hradce Králové a Pardubic. Jediné prvoligové mužstvo, které svou rezervu do ČFL nepřihlásilo je nováček Dynamo České Budějovice B to bude hrát divizi. Domažlice budou hrát A skupinu společně s Loko Vltavín, FK Králův Dvůr, SK Benešov, FC Písek, TJ Štěchovice, FC Slávia Karlovy Vary.To jsou mužstva, která hrála minulý ročník. Ty doplní sestoupivší z NFL FC Táborsko a rezervy AC Sparta Praha, Slávie Praha  , FC Viktoria Plzeň a FK Příbram. Dále postoupivší z divizí Sokol  Hostouň , SK Rakovník a pražské celky Admiry a Motorletu. Mužstvům, tak ubude náročné cestování, jako Jiskře do 320 km vzdáleného Ústí nad Orlicí. Právo postoupit do druhé ligy bude mít mužstvo, které vyhraje finálový duel prvních celků obou skupin ČFL.

Los zápasů Jiskry Domažlice A podzim 2019:

1. kolo JISKRA – SPARTA Praha  B- sobota 10.8. od 15:00 h
2. kolo PÍSEK – JISKRA
3. kolo JISKRA – SLAVIA Praha  B
4. kolo RAKOVNÍK – JISKRA
5. kolo JISKRA – ADMIRA Praha
6. kolo VLTAVÍN – JISKRA
7. kolo JISKRA – FC Viktoria Plzeň  B
8. kolo JISKRA – KRÁLŮV Dvůr
9. kolo BENEŠOV – JISKRA
10. kolo JISKRA – HOSTOUŇ
11. kolo KARLOVY VARY – JISKRA
12. kolo JISKRA – PŘÍBRAM B
13. kolo MOTORLET Praha – JISKRA
14. kolo JISKRA – TÁBORSKO
15. kolo ŠTĚCHOVICE – JISKRA

Datumy  a časy  bude znám až po uzávěrce hlášenek klubů po 21.7.2019.Jediný čas je známý 1.kolo na Chodské slavnosti.

Nová pravidla fotbalu zde:

a) členové útočícího mužstva nebudou moci stát ve zdi bránícího týmu

Při volném přímém kopu členové útočícího mužstva již nebudou smět být ve zdi promíchání s hráči bránícího celku. Fotbalisté týmu, který má výhodu kopu, budou muset stát minimálně jeden metr od obránců. Mělo by ubýt strkanic a zdržování při zahrávání „trestňáků“! Neubyde ale také gólu z volných přímých kopů:

b) Střídající hráč by měl při odchodu z hrací plochy opustit hřiště v nejbližším možném místě.

Nemělo by tedy docházet v závěrech zápasů ke zdržování formou tzv. taktického střídání, kdy střídaný hráč zdržujícího týmu, které vede nebo drží kýženou remízu, zmizí co nejdále od středové čáry. A pak natahuje čas loudavou chůzí nebo „během“, který je pomalejší než běh.

Situaci by vyřešila hra na čistý čas, který už dávno preferuje většina kolektivních sportů. Návrhy na dvakrát třicet nebo pětatřicet minut čistého času, což už před devíti lety mj, propagoval v magazínu HATTRICK Petr Čech, konzervativní IFAB zatím za své nevzala. Přitom by hra na čistý čas jakékoli podobné zdržování během CELÉ hry okamžitě zamezila…

c) Gól vstřelený rukou, byť nastřelenou, neplatí.

„Chtěli jsme přesnější a detailní definici hraní rukou,“ uvedla agentura Reuters citaci dle prohlášení IFAB. „V případech, kdy bude dosaženo branky přímo rukou, byť neúmyslnou, nebo si hráč do šance pomůže rukou, byť neúmyslnou, nebude gól platit,“ je přesné znění pravidla. Góly nebudou uznány ani v případě, že mu bude ruka nastřelena a on nevykoná žádnou aktivitu k tomu, aby se míč od ruky odrazil. Zkrátka gól vstřelený rukou členům IFAB neseděl. To se ovšem týká jen „rukou“ v útoku, obraně to zůstává s nastřelenou rukou jako předtím.

d) Při pokutových kopech jsou zakázány jakékoli dorážky.

Toto pravidlo by mělo výrazně urychlit zahrávání penalt, které byly v současnosti narušovány tím, že se hráči stavěla na čáru šestnáctky. V rámci toho docházelo často ke strkanicím a bojům, aby měli fotbalisté lepší výchozí pozici pro sprint k bodu pro penaltu, aby balon dorazili, nebo ho naopak odkopli do bezpečí. Ubude také počet opakovaných zahrávání z důvodu předčasného vniknutí hráčů do velkého vápna ještě před zahráním samotného pokutového kopu. Jakmile brankář penaltu chytí či míč půjde vedlenebo do tyče, bude hra přerušena a bude navázána jako při volném přímém kopu pro bránící mužstvo.

e) Při zahrávání penalty se brankáři nemohou dotýkat brankové konstrukce, nemohou se nikterak pohybovat, musejí stát alespoň částí jedné kopačky na brankové čáře a nesmějí stát za ní.

Dosud se brankáři snažili střelce penalty jakkoli znervóznit. Poskakování ze strany na stranu, bouchnutím do břevna, postojem mimo brankovou čáru atd. To by mělo zmizet. Gólmani musejí zůstat v klidu na brankové čáře a vyčkat do zahrání pokutového kopu.

Budou to ale dělat a ohlídají to rozhodčí?

f) Při odkopu od branky nebude muset míč opustit šestnáctku.

Brankáři mohou svým spoluhráčům nahrát už i v pokutovém území. To ovšem, umožní i soupeři rychlejší a vyšší presink. Míč bude ve hře v okamžiku, kdy ho gólman uvede do hry. Nemusí už opustit šestnáctku.

Dosud pokud obránce zjistil, že při jeho rozehrávce na krátko může dojít k nebezpečí, schválně zachytil balon v pokutovém území a rozhodčí přerušil hru a nařídil opakování odkopu.

g) Trenéři budou moci obdržet žluté a červené karty jako hráči.

Trenéři doposud byli trestáni za své prohřešky vykázáním na tribunu. Nově jim a všem členům realizačního týmu bude moci být udělena i žlutá a červená karta, tedy stejná napomenutí jako hráčům v poli.

h) Změny při tzv. míči rozhodčího.

Dříve byl sudí vždy součástí hřiště. Nově pokud míč při utkání arbitra zasáhne, bude následovat rozehrání za pomoci tzv. míče rozhodčího, kdy sudí upustí míč na zem a poté mohou hráči opět hrát.

Naopak při zastavení hry rozhodčím (třeba kvůli zranění hráče) tým, který se dotkne míče jako poslední, vrátí balon svému soupeři. Sudí už nebude muset vhazovat balon do hry míčem rozhodčího. Pokud bude hra zastavena v okamžiku, kdy je míč v šestnáctce, bude ho mít následně v moci brankář,a to bez ohledu na to, který tým měl předtím balon v držení.

 

Print Friendly, PDF & Email