Bělá nad aktuální sílu Benfiky

Bělá napodobila Tlumačov, když podobně  trestala domažlické chyby.

Po zápase A mužstva Jiskry Domažlice proti Klatovům, jež skončilo 6:2, nastoupil na umělohmotný pažit domácí dosavadní lídr KPM, Jiskra Domažlice B, tedy Benfika. Ta si pro první utkání v období přípravného drilu pozvala nováčka 1. A třídy, Start Bělou nad Radbuzou, kterému patří v aktuální tabulce druhé nejvyšší krajské soutěže jedenácté místo.

S kapitánskou páskou nastoupil v modrobílém dresu Benfiky navrátilec do mužstva, Milan Lucák, který se vrátil z nýrského angažmá, které trvalo od září 2018 do podzimu 2019.

Do první vážnějšího ohrožení branky se dostali domácí. Ve 3. minutě našel právě zmíněný Lucák Waldmanna a jeho střela mířila vedle pravé tyče Tomáše Jariny v bráně Bělé. Na druhé straně musel domácí gólman Červený zasahovat po kombinaci hostujících hráčů Franka a Landrgotta. Stejně úspěšný byl Lukáš Červený i po kombinaci exdomažlického Lukáše Sobolíka a Martina Černého, když včasným vyběhnutím sebral druhému jmenovanému balón z kopaček. Hosté šli do vedení ve 20. minutě, kdy Červený vyrazil střelu zprava Blackého (hráč v Benfice krátce působil, do Bělé přišel z Postřekova) a volný dobíhající Landrgott ho překonal na 0:1. V 31. min. nastřelil Čadek levou tyč branky Jariny. V dalších šancích neuspěl  Vlček z trestňáku a Čadkovu  střelu Jarina kryl. Na druhé straně Tomášek mířil nad bránu Jiskry B. Dvě minuty před koncem střílel Vlček vedle pravé tyčky. Do kabin se šlo za stavu 0:1.

Hned v úvodu ve 49. minutě našel Lucák Waldmanna a jeho povedenou střelu si málem Tomášek vrazil do brány. V 62. minutě se hostům povedlo opět skórovat po rohovém kopu zleva, kdy  obrana Domažlic nechala vyskočit Tomáška, a Bělá vedla už 0:2. Benfika se nevzdávala, v 66. minutě vybojoval důrazný Waldmann balón, našel Lucáka na penaltě a bylo to 1:2. Potom byl ve vápně faulován Vlček, rozhodčí Bína správně  nařídil pokutový kop, Lešek v domnění, že penalta z jeho pohledu nebyla, kopl balón do prostředka a Jaribalón balón  chytil. Tento moment hodně ovlivnil další průběh utkání. V 76. minutě vystřelil z 25-ti metrů Sobolík z voleje a Červený neměl nárok, 1:3. Start navýšil své vedení v 84. minutě po centru Ebenhöha  na, jak se později ukázalo, konečných 1:4 Cingrošem. V  závěru utkání vyrazil  Jarina střelu Lucáka z 12-ti metrů. Stejný hráč střílel po Peroutkově přihrávce vedle levé tyče.

Benfika Jiskry vs. Bělá nad Radbuzou 1:4 (0:1)

Sestava Benfiky:
Lukáš Červený – Jakub Kalný, Miroslav Hojda, Ivo Vojtko, Jiří Sladký – Lukáš Waldmann, Roman Čadek, Antonín Vlček, Matěj Nguyen – Milan Lucák, Zdeněk Peroutka, Jan Kubr, Dominik Lešek

Trenéři:
Pavel Javorský a Roman Pekhart

Zranění:
Pavel Javorský, Tomáš Korelus, Ondřej Černý,  Adam Bratanič, Lukáš Reiniger, Jan Kulhavý (trénuje v Plzni)

Sestava Bělé:
Tomáš Jarina – Vladimír Iščenko, Luboš Černý, Miroslav Tomášek, Lukáš Sobolík, Radim Ebenhöh, Dominik Frank, Martin Blacký, Pavel Horák, Martin Černý, Václav Landrgott, Patrik Cingroš, Václav Kindl, Martin Šinál, Jakub Bočan, Nikolaj Nikolaev

Trenéři:
Vojtěch Hošek, Zavadil.

Zranění:
Miroslav Bořil, Radek Černý, Pavel Jarina a Jaroslav Malý

Rozhodčí:
Bína, Mazanec, Rubáš.

52 diváků si našlo cestu na levý břeh říčky Zubřiny.

Ohlasy na utkání:

Trenér Startu Bělá nad Radbuzou, Vojtěch Hošek, bývalý dlouholetý hráč domažlické Benfiky, nám po utkání velice pěkně popsal pocity z utkání:
,,Na první zápas přípravy nás nemohl potkat ideálnější soupeř, než právě Benfika, za což jí děkujeme. Trénujeme od 6. ledna 3x týdně a jsme ve fázi, kdy se zaměřujeme na takovou střednědobou vytrvalost, takže to, že v tomto zápase budeme muset běhat víc bez míče a snažit se nějak posouvat, jsme čekali, a proto byl soupeř takových kvalit ideální. Jelikož vůbec nešlo o výsledek, dostali kluci 4 hlavní úkoly, které až na nějaké chvíle a výjimky velmi dobře plnili. Benfika se určitě víc snažila kombinovat, ale dařilo se jim to spíše jen na vlastní polovině. Naši kluci se dobře posouvali a snažili se být hodně u sebe, takže to měl soupeř díky naší hře složité. I tak je třeba ale podotknout, že Benfika se do šancí dostávala, dala dokonce dvě, i když docela náhodné tyčky a kolikrát z mého pohledu vyhořeli ve finální fázi. Nám se poměrně dařilo v osobních soubojích a tak jsme se snažili hrát nejlépe přes strany rychle dopředu, z čehož víceméně padly naše 3 góly. Jeden jsme potom dali, myslím, ze standardky hlavou. První půle byla z naší strany asi lepší, byli jsme trošku lépe organizovaní a fungoval především střed. Ve druhé půli nám trošku vypadl Martin Blacký, který na můj vkus byl moc před balonem, a tak se tolik nedostával do hry a střed byl díky tomu malinko otevřenější. Určitě to bylo zaviněno i prostřídáním, ale i přesto kluci předváděli velmi dobrou hru. U Bláti se ještě zastavím. Znám ho dlouho a až na Německo jsem ho viděl hrát snad ve všech týmech, kde byl. Myslím si, že tady v Bělé od cca poloviny podzimní části předvádí své nejlepší výkony a tento zápas to jen potvrdil. Za výkon v zápase ale zaslouží pochvalu opravdu všichni v čele s brankářem Tomášem Jarinou a jako taková třešnička pochvala pro Patrika „Ťavu“ Cingroše za gól. Jako správný přátelák nám ukázal spoustu věcí, ve kterých dost klopýtáme a na které se bude třeba zaměřit, ale zatím na to nebyl čas. Jde především o rozehrávku a hru obranné řady v útočné fázi, spolupráce krajních obránců a záložníků při přebírání hráčů, uvolňování prostoru apod. Zimní období je dlouhé, tak snad to nějak trochu doladíme. Výsledek utkání je samozřejmě potěšující, navíc přijeli i diváci z Bělé a možná i kluci byli víc motivováni, protože hráli proti prvnímu týmu krajského přeboru, ale to k tomu patří. Dokonce i na mojí adresu jsem od kluků z Benfiky a okolí slyšel, že jsem to dost prožíval, ale kdyby se přišli podívat, tak ví, že je to každý zápas a je úplně jedno, s kým hrajeme. V tomhle zápase o výsledek vůbec nešlo. Navíc díky situaci při rozehrání penalty, se kterou nesouhlasím a měla být vyřešena normálně, mohl být výsledek jiný”.

Pavel Javorský viděl zápas takto:
,,Byl  to pro nás první přípravný zápas, bohužel nás v úvodu přípravy trošku trápí zranění některých hráčů, ale na druhou stranu dnes většina hráčů odehrála 90 minut, což je v této fázi přípravy dobře. Výsledkově je to pro nás není dobré, ale v této fázi  to pro mě není důležité. Momentálně je pro mě důležité, aby se všichni zranění hráči vyléčili a my mohli udělat co nejkvalitnější přípravu. Herně to nebylo podle mých představ, ale jak jsem říkal, v téhle fázi přípravy se to dá čekat, hráči jsou v plném tréninku, takže některé výkony nemůžou být podle mých představ. Soupeř byl kvalitní a výhru si zasloužil. A na soutěž, co hraje, byl velmi dobře organizovaný. Neříkám, že jsme podali nějaký strašný výkon, ale soupeř potrestal všechny naše individuální chyb. Čtrnáct dní nás ještě čeká nabírání fyzické a silové kondice a poté se zaměříme na herní věci.”

“Z naší to byl zápas plný našich chyb, je třeba se z těchto chyb ponaučit a snažit se, aby jsme tolik nekazili a byli klidnější na míči. Je to příprava, zkoušíme nějaké nové věci, chvíli potrvá než si to sedne. Zimní příprava je dlouhá, takže času máme dost. Na druhou stranu, tento zápas nám ukázal na čem máme v zapracovat a určitě zapracujeme,” komentoval zápas Ivo Vojtko, obránce Benfiky.

,,Tak, když to vezmu z našeho pohledu, tak jsme si hned na začátku řekli, že budeme bojovat, protože víme, že kluci z Domažlic jsou všichni fotbalisti a to se prokázalo. Ale my jsme makali a dobře bránili. To co jsme si řekli, tak jsme si, myslím, plnili a Vojta Hošek  může být spokojený (smích), měli jsme ale také někdy  velké štěstí, Tomáš zachytal. Od doby, kdy tam přišel Dominik Lešek, tak kluci hráli ještě lépe, no a pak přišel ten roh (smích), byl jsem úplně sám a padlo to tam. Zápas hodnotím z hlediska přípravy na výbornou, hodně se běhalo.Víme, že vám pár kluků chybělo a že to je příprava, ale porazit Jiskru se nepodaří každý den,”
uvedl šťastný střelec druhého gólu Startu Bělá nad Radbuzou, Míra Tomášek.

,,Bylo to úplně první utkání v zimní přípravě, takže je zbytečné dělat nějaké závěry, ale takhle to nepůjde. Budeme muset zapracovat ve všech ohledech, aby se nic takového neopakovalo v soutěži. Soupeř byl docela nabuzený a bylo vidět, že se na zápas těšil. Když se jim povedlo vést, tak se dostali docela na koně. Byli nám víc než rovnocenným soupeřem,” podělil se o dojmy z utkání záložník Antonín Vlček, Jiskra Domažlice B.

,,Pro nás hodně ostrý start přípravy. Popravdě nám nepřišlo jako dobrý nápad hrát první přípravný zápas s aktuálním lídrem krajského přeboru. Zápas to byl vyrovnaný, nám výborně zachytal brankář Jarina a dokázali jsme proměnit své šance. Věděli jsme, že Domažlice budou hodně na balónu a budou se snažit nás přehrát kombinační hrou, ale pro mě překvapivě všechny míče nakopávali za naší obranu, kde to sbíral Tomáš Jarina. Zápas se lámal za stavu 1:2 pro nás. Po běžném souboji ve vápně rozhodčí nesmyslně nařídil proti nám penaltu, která musíme říct, opravdu nebyla. Tady bych chtěl hrozně moc ocenit gesto Dominika Leška, který ji férově neproměnil. Poté jsme dali na1:3 a to domácí definitivně zlomilo. Výsledek samozřejmě potěší, musím pochválit všechny své spoluhráče za dobrý výkon, ale není důvod to nějak hrotit. Pro nás i pro Domažlice jde o začátek přípravy,”
viděl zápas bývalý hráč Domažlic, Martin Šinál, který v Benfice naposledy působil v roce 2014 společně s jeho dosavadním trenérem Vojtou Hoškem.