Jak krajánci vyučovali Benfiku

Do zápasu poslal trenér Šíma dva hráče z německé potažmo rakouské landesligy, Dominika Hradeckého, který před pěti lety působil v A mužstvu Jiskry Domažlice, v ČFL dále potom v Tachově ve stejné soutěži a Patrika Denka. Dále exdomažlického Jakuba Hamerníka, který modrobílý dres oblékal v nejlepší sezoně Jiskry v ČFL, 2014/15 za trenéra Purkarta, kdy Domažlice obsadili skvělé druhé místo. Dále měl kouč Šíma dva hráče, kteří hráli v minulosti za Benfiku, Petra Steinbergera a Filipa Šťastného.

Celý první poločas prvního přípravného utkání na novou sezónu, celkově už osmou v Krajském přeboru, měli více ze hry hosté, kteří se také hned v šesté minutě prosadili, když ukrajinský hráč Budnaruk obral skluzem Brataniče o balón, posunul ho na Hanicha, který otevřel skóre utkání na 0:1. Ve 23. minutě zatáhl agilní Bodnaruk balón po levé straně, míč načechral na hlavu naběhnutého Šťastného, který hlavou trefil břevno Brataničovy svatyně. Co se hostům nepodařilo ve 23. minutě se, povedlo ve 25. minutě. Hanich vysunul Kršku, který podruhé překonal střelou ke vzdálenější tyči Brataniče na 0:2. Za tři minut našel Hradecký hlavu Vylety a bylo to 0:3. Za minutu rozehrál Lucák z 26-ti metrů trestný kop, který Adamovič v brance krajánků nadvakrát kryl. Na druhé straně vychytal Bratanič Vyletovu střelu z 12-ti metrů, kterého vysunul pasem Hradecký. Dál už se nic podstatného nestalo a do šaten se tak šlo za stavu 0:3.

Do druhého poločasu trenéři Benfiky prostřídali hráče a Jiskra převzala iniciativu. Hned v úvodu poločasu obral Černý Hamerníka u postranní čáry o balón a centrem hledal naběhnutého Lucáka, který na balón nedosáhl a hostující Juráš si ho málem srazil do brány. Na druhé straně právě Hamerník našel Vyletu ten přiťukl Šťastnému, který střelou z 11 metrů k pravé tyči nepřekonal Červeného. Největší šanci měli domácí v 54. minutě. Hoang vysunul Lucáka, který se řítil sám na Adamoviče, přičemž mu nalevo nabíhal Peroutka. Lucák se rozhodl pro kličku ve vápně a vyběhnuvší Adamovič mu balón sebral. V 76. minutě nejprve Adamovič fauloval Hoanga ve vápně. Následnou penaltu proměnil Kalný za pomoci levé tyče, jak se později ukázalo, na konečných 1:3. Do konce utkání se ještě Lucák šest minut před koncem dostal do šance a těsně minul levou tyč branky hostů.

,,Dnešní zápas jsme absolutně nezvládli hlavně prvním poločase, na hřišti jsme si vlastně dělali, co chtěli, a podle toho se vyvíjel i zápas. Každá 3. možná 4. přihrávka byla naše ztráta anebo individuální chyba, z kterých soupeř těžil a byl i k nám ještě ,,dobrosrdečný”, že se poločas zastavil jen na skóre 3:0, Musíme začít na sobě pracovat, jak individuálně tak týmově, protože mít přístup k zápasu, jako že si jdem kopnout a nějak to dopadne a na hřišti si budu dělat, co chci, to bohužel nejde, nestačí a do fotbalu to absolutně nepatří,” nebral si servítky po utkání brankář Benfiky, Adam Bratanič.

,,Dnešní zápas s výběrem hráčů působících v SRN byl můj první zápas s Benfikou a s tím také přišlo mnoho výzev. Jedna z nich byla, že tým ještě není sehraný. V létě přišlo spoustu nových hráčů a to bylo poznat, protože náš soupeř byl kvalitní a trestal nás za naše chyby. Soupeř byl velice dobrý na míči a rychle kombinoval, což se nám nedařilo a do toho jsme hodně ztráceli míče. Druhý poločas byl už lepší, snažili jsme se napravit naše chyby a vypracovali jsme si i několik šancí, které jsme, až na jednu, bohužel neproměnili. Veliký rozdíl mezi dorostem a muži, který jsem pocítil, je fyzická síla. Souboje jsou tvrdší a hráči lépe využívají svoje schopnosti. Můj osobní výkon bych hodnotil negativně. Moc k míči jsem se nedostával, a když už jsem ho měl, kazil jsem jednoduché přihrávky. I přesto to byl teprve první přátelský zápas a máme před sebou dlouhou cestu. Časem se budeme dále zlepšovat a sehrajeme se jako tým,” hodnotil zápas mladíček v dresu Benfiky, Martin Hoang.

,,Hodnotit můžu jen 1. poločas, kde měly oba týmy síly na rozdávání. Druhý poločas patřil Jiskře, která se častěji tlačila do zakončení a bylo vidět, že kluci mají více natrénováno. Hned od začátku byl tým Jiskry velice aktivní a snažili se tak kazit rozehrávku. Bohužel pro ně ztráceli jednoduché balóny, které náš tým tvořený zkušenými hráči dokázal gólově potrestat. Věděli jsme, že zápas se rozhodne v 1. polovině utkání a na druhý poločas nám dojdou síly. Osobní souboje a klid na balónu nám vyhrály zápas v prvních 45-ti minutách. Děkuji trenéru Šímovi, že svolal tým plný tak výborných fotbalistů a mých bývalých spoluhráčů,” vyjádřil se za krajánky záložník Jakub Hamerník.