Načítám.......

 

Pozor, není Brabec jako Brabec!

https://www.fotbaldomazlice.cz/wp-content/uploads/2021/05/20210528_131203.jpg

V plzeňské Viktorii působí na postu stopera osmadvacetiletý Jakub, což je nejen fotbalovým původem Pražák jako poleno, zatímco naopak plzeňským životním i sportovním patriotem je o tři roky mladší David. Ten však už třetí sezonu působí v dresu třetiligové Jiskry Domažlice.

Hrajete na Chodsku už třetím rokem. Jaké největší týmové nebo osobní úspěchy jste tu dosud zažil?
Pro mne jsou největšími úspěchy výhry nad druholigovými týmy v MOL Cupu. Za tu dobu, co jsem v Domažlicích, se nám to povedlo už vícekrát. Cesta do Evropské ligy je ale dlouhá. (smích)

Jaké byly vaše první fotbalové krůčky a kdo vás na začátku trénoval?
Začínal jsem v šesti letech v Plzni na Bolevci a trénoval mě tehdy pan Matoušek společně s mým tátou.

Prošel jste mimo SSC Bolevec ještě Viktorií Plzeň, Sencem Doubravka a v dorostu jste sezonu byl v kádru Slavie Vejprnice. Teď kopete za domažlickou Jiskru. Kdy jste se dozvěděl o jejím zájmu a jak probíhala jednání?
Dozvěděl jsem se to s předstihem, už půl roku před příchodem. V té době jsem jezdil jednou týdně na tréninky s Jiskrou a už předtím jsem byl v kontaktu s domažlickým trenérem Pavlem Vaiglem, který mě dříve trénoval na Doubravce.

Jak vidíte zázemí a podmínky pro fotbal v Domažlicích ve srovnání s jinými třetiligovými kluby?
Zázemí máme určitě lepší než většina týmu v ČFL, ale zlepšovat by se něco dalo vždycky. Zatím nám chybí wellness centrum. (smích)

Jak vás ovlivnily poslední dvě ´koronavirové´ sezony?
Tak, je to pro všechny náročné. Chvíli se dá trénovat, pak zase ne, a je to pořád dokola. Teď je škoda, že nám zase zrušili sezonu, když se nám v ní tak dařilo. Doufám, že už dál žádné zákazy nebudou a sport už pojede bez přísnějších opatření.

Zmínil jste nedávno předčasně ukončenou sezonu 2020/21. Tu Jiskra rozehrála nad očekávání dobře a patřilo jí v době stopky druhé místo v ČFL za rezervou pražské Sparty. Jste s tím spokojený?
Ano, jsem. Myslím si, že se nám povedla všechna utkání. Začalo to už v Písku, kde jsme sice udělali v prvním poločase velké chyby a prohrávali jsme 0:3, ale pak jsme začali hrát týmově a zápas jsme nakonec hodně zdramatizovali. Kdyby tam byl jiný rozhodčí, asi bychom nakonec vyhráli. Ale na to se vymlouvat nemůžeme. Všechna další utkání jsme pak už vyhráli.

Byl tedy úvodní zápas letošní sezony v Písku jediným, na který byste nejraději zapomněl?
Zapomenout, to ani ne. A o žádném jiném také nevím. Všechny byly spíše vydařené.

Do Domažlic jste přestoupil v létě 2018 ze Senca Doubravka. Sledujete, jak si váš bývalý tým vede v divizi?
Ano, sleduji a když je možnost, tak se jdu vždy rád podívat na nějaký jeho zápas. I když poslední dobou jsem ty zápasy moc neviděl, když jich bylo tak málo. Co se týká umístění Senca, tak si myslím, že kdyby se sezona dohrála, tak budou na jejím konci kolem pátého místa.

Jak jste vůbec přijal fakt, že se zrušila letošní sezona, i když to dlouho vypadalo, že se ji nakonec podaří dohrát?
Bylo to velké zklamání, měli jsme to dobře rozehrané. Chyběla nám ještě jedna dohrávka, a kdybychom ji zvládli, tak jsme na prvním místě. Upřímně, nechápu ten konec. Osm zápasů se dalo dohrát během šesti týdnů úplně v klidu…

Prvním utkáním Jiskry po covidovém stopstavu byl přípravný tréninkový zápas v Přešticích. Překvapilo vás, jak hladce jste zvítězili (4:1) nad silně posíleným ambiciozním divizním lídrem?
Zápas v Přešticích byl pro mě velkým překvapením. Hráli jsme lépe, než bych sám čekal. Samozřejmě i tam byla spousta chyb, ale to ani jinak nejde po tak dlouhé zápasové absenci. Mně osobně se tam hrálo docela dobře.

Ve fotbalových kuloárech prosakují informace, že by možná pro Jiskru byla možnost hrát příští sezonu druhou ligu. Co vy na to?
Určitě bych to rád zkusil! Ale bylo by to všechno časově velmi náročné, především spojit profesionální fotbal s prací. Zatím nad tím ale moc nepřemýšlím, ´druholigovou´ situaci budu řešit, až jestli opravdu nastane.

Kdybyste čistě hypoteticky postoupili do druhé ligy, zkuste se zamyslet, jak by jste si tam vedli…
Týmy, které postoupí do vyšší soutěže, mají v prvním ročníku často o něco větší motivaci než ostatní týmy. Myslím, že tohle by byl i náš případ. Spolu s kvalitou našeho týmu bychom tak měli na to hrát střed tabulky.

Jaký je podle Vás hlavní rozdíl mezi ČFL a 2. ligou?
Rozdíl mezi ČFL a 2. ligou vidím především v tom, že se jedná o přechod mezi poloprofesionálním a profesionálním fotbalem. I, co se týká frekvence tréninků a podobně. Ve 2. lize se také ve srovnání s ČFL jezdí na venkovní zápasy v podstatě už po celé České republice.

Jak vidíte další sezonu, před-pokládejme stále v ČFL? Kdo bude favoritem a proč?
Pokud Sparta zůstane v ČFL, tak si myslím, že to bude ona a doufám, že i my. Ale může tam být kdokoliv. Sparta má skvěle složené mužstvo a hlavně velké ambice na postup. Snad zase budeme hrát i my o čelo tabulky. Určitě to ale bude náročné, v ČFL je řada kvalitních týmů. Já osobně si dávám za cíl být více produktivní.

Co je pro vás ´více produktivní´? Třeba čtrnáct branek v sezoně?
Čtrnáct branek ponechám asi zkušenějším kanonýrům, ale snad jich v mém případě bude co nejvíce.

Sezona ČFL začne už 31. července, o půl měsíce dříve než vloni. Je to podle vás dobře?
Domnívám se, že je to dobře, protože na podzim stihneme více zápasů. Jelikož nám už podruhé zrušili sezonu, tak už teď stejně máme více času na přípravu.

Jiskra Domažlice úspěšně rozehrála druhý ročník Memoriálu Matěje Strejčka. Před páteční těsnou výhrou v Plzni na Petříně 3:2 zdemolovala o týden dříve divizní Klatovy výsledkem 12:0… Jak jste si to užíval?
Náramně! Klatovy sice do zápasu vstoupily dobře, měly tam slibné situace, ale nedotáhly je do konce. My jsme v prvním poločase také nepro-měnili některé šance, ze začátku druhé půle jsme pak ovšem vstřelili tři rychlé branky a soupeř odešel fyzicky. Já v úvodu utkání udělal nějaké chyby, postupně jsem se ale zlepšoval a do zápasu jsem se dostal.

Čeká vás letní příprava na novou sezonu. Jak bude vypadat a máte ji rád?
Celkově si myslím, že žádný fotbalista nemá rád ani zimní, ani letní přípravu. Letní příprava je alespoň podstatně kratší. Většinou probíhá tak, že první dva týdny nabíráme fyzičku a následující dva až tři týdny se pomalu připravujeme na první mistrovské utkání.

Jste odchovancem SSC Bolevec. Sledujete výkony i tohoto týmu a aktuálně i situaci okolo jeho stadionu? Co říkáte novému umělému hřišti na Prokopávce?
Začínal jsem tam už v šesti letech, ten klub mi dal mnoho zkušeností a občas tedy dál sleduji, jak se jim daří. Nový areál na Bolevci je super projekt, jak pro tým SSC Bolevec, tak pro celou Plzeň.

David Brabec (25)
Fotbalový záložník TJ Jiskra Domažlice.
Místo narození i bydliště Plzeň.
Vysoký 170 cm, váží 72 kg.
Absolvent Střední průmyslové školy dopravní v Plzni.
Pracuje v obchodě s nábytkem.
Je zadaný, má přítelkyni.
Oblíbeným číslem dresu je 8.
Je fanouškem Realu Madrid a za vzor má Cristiana Ronalda.
Líbí se mu herec Ondřej Vetchý a zpěvačka Hana Zagorová.
Nejraději jí a pije podle svého tvrzení úplně všechno.
Nejoblíbenější trenér: „Já nemám nejoblíbenějšího kouče, bylo jich dost skvělých.“

Jirka Pojar a Robert Babor

Print Friendly, PDF & Email