Domažlice

Nová fotbalová sezóna začala na Střelnici v sobotu 11. 8., kdy se ve šlágru prvního kola ČFL (Jiskra začala 8. sezónu v této soutěži) střetla domácí Jiskra Domažlice s ambiciozním Slavojem Vyšehrad.

Před utkáním všichni na stadionu uctili minutou ticha památku Tomáše Sovy, který v pátek 10. 8. jel na sraz do Domažlic před utkání Jiskry B v Nepomuku. Osudný se mu stal úsek silnice mezi Mířkovem a Horšovským Týnem, kde se se svým automobilem Škoda čelně střetl v protisměru s nákladním automobilem Iveco. Upřímnou soustrast rodině. Čest jeho památce!

Jiskra se do svého soupeře pustila bez respektu. Ve 2. minutě našel Vais pasem nejlepšího střelce loňské ČFL Došlého, který po pravé straně zatáhl balón. Ten poslal přesným centrem na pravou stranu, kde si seběhl Brabec a zblízka hlavou před dobíhajícím vyšehradským Junkem otevřel skóre zápasu (1:0).

Na druhé straně v 5. minutě zatáhl balón Junek a pasem přes vápno našel Čapka, který sklepl balón na Ryse. Jeho střelu zblokoval Čihák na rohový kop. Za tři minuty oslovil Hrubý pasem Brabce. Ten křižnou přihrávkou našel Vaise, který mířil nad branku vyšehradského brankáře Havránka. Minutu nato přihrál Laňka zleva na naběhnutého Ryse, který střílel slabou střelou do prostředka brány, kde stál připravený brankář Brych. Přišla 13. minuta a Laňka vysunul Junka po levé straně. Ten našel zpětnou přihrávkou Čapka, který si balón zpracoval a přesnou střelou vyhnal všechny pavouky z pravého vinglu branky Brycha (1:1). Ve 21. minutě vysunul Vais Došlého, který se dostával ve vápně do šance, ale držený Šimkem za dres. Rozhodčí Musil nereagoval a k míči se na poslední chvíli před Havránkem dostal Neuberg a nebezpečí zažehnal.

Co se nepovedlo ve 21. minutě, se povedlo za minutu. Mužík vysunul Došlého. Ten si pohrál s obránci a dostal se až před bránu, kde z otočky zvýšil na, jak se později ukázalo, poločasových 2:1. Jiskra měla i nadále častěji míč na kopačkách. Nejprve rozhodčí Musil přehlédl stažení Vaise vyšehradským Hradeckým, aby ve 35. minutě přišla další velká šance domácích. Hrubý z vlastního pole vysunul Vaise, který okamžitě poslal Došlého do brejku zleva. Ten se dostal až do vápna a vystřelil z úhlu přes padajícího Šimka do nohou Havránka. Míč se dostal zpět k Došlému, který zpětnou přihrávkou vracel na hranici vápna na Mužíka, kterého fauloval Brejcha. Musil ale opět k údivu všech diváků ukázal na roh. Další šance domácích přišla v 41. minutě. To Mužík poslal Došlého po levé straně. Došlý zleva nacentroval před bránu Havránka, kam naběhl Dvořák tísněný Neubergem. Hlavičku mu vyšehradský obránce srazil na roh. Za dvě minuty vysunul Teršl Vaise, který se prodral před Havránkem. Jenomže Hradecký mu nedovolil důrazně zakončit. Ve stejné minutě Rataj vysunul Drobílka, který se prodral po pravé straně přes Rychnovského Čihákovi, udělal stahovačku a vystřelil do nohou vyběhnutého Brycha na malé vápno. Dobíhající Rys vystřelil a Hájovský pádem zblokoval střelu na rohový kop.

Druhý poločas začal vymyšlenou penaltou Vyšehradu! Ve 46. minutě špatně rozehrál balón Brabec. Míče se zmocnil Junek a dostal se až do vápnu, kde se k míči dostal Laňka. Tento hráč, aniž by se ho vedle stojící Hájovský vůbec dotkl, zasekl se a upadl. Musil ukázal na značku pokutového kopu. Vymyšlenou  penaltu bezpečně proměnil Čapek do levého dolního rohu na, jak se později ukázalo, konečných 2:2. V 55. minutě vysunul ideálně Laňka Čapka, kterému Brych sebral balón z nohy v zárodku jeho 100% šance.

Za tři minuty opět Laňka vysouval Rataje, ale Brych mu opět sebral balón včasným vyběhnutím. O minutu později zatáhl Rychnovský míč po levé straně a přihrávkou našel Mužíka, kterému střelu ztečovali obránci na pravou stranu, kde vracel balón Brabec podél brány k pravě tyči. Tam Neuberg fauloval Došlého, ale píšťalka sudího zůstala opět němá. Po rozehrání rohu Neuberg odhlavičkoval míč zpět k Mužíkovi, jehož oblouček skončil nad bránou. V 63 minutě se dvakrát snažil o centr střídající Šlegl. Jeho druhý centr zprava našel nalevo Junka, který mířil nad bránu Jiskry. V 67. minutě přišla největší šance Jiskry ve druhém poločase. Došlý s Rychnovským obrali o míč Rataje. Rychnovský postupoval sám na Havránka zleva a trefil jeho nohy. Míč se odrazil k Dvořákovi, který trefil padajícího Havránka do levé ruky. Za tři minuty zahrával Drobílek roh. Míč se dostal k Laňkovi, který z voleje vyrazil výborný Brych na  břevno. V 72. minutě předvedli domácí další výpad po levé straně. Zakombinovali a Hrubého centr musel před dotírajícím Došlým řešit Šlegl v pádu na roh u vzdálenější tyče. V 78. minutě hledal střídající nový útočník Jiskry Vilček Vaise, ale tomu střela nesedla. V 79. minutě našel Mužík nalevo Došlého, který vracel do vápna Rychnovskému. Toho fauloval Drobílek, ale Musil opět nic neviděl. O minutu později srazili obránci Slavoje střelu Vilčeka na roh. Po přetaženém rohu Došlého na Teršla skončil jeho oblouček pouze na břevně Havránkovy svatyně.

Poslední rozruch přinesla 89. minuta. Centr zleva Buršíka na hlavu Dvořáka, který mířil nad bránu Slavoje. Šlo se na penalty, ve kterých za Jiskru pokutové kopy proměnili: Mužík, Vilček, Rychnovský, Došlý, Buršík, Čihák a Teršl. Neproměnil Hrubý. Za Vyšehrad proměnili: Čapek, Neuberg, Kacafírek, Rys, Brejcha a Šlegl. Neproměnili Drobílek a Šimek. Na PK: 7:6.  Jiskra se tak mohla zaslouženě radovat alespoň ze dvou bodů, když jí trojice rozhodčích v čele s hlavním Musilem odepřela tři.

,,Dneska to byl vyrovnaný zápas, který se hrál ve slušném tempu, nahoru dolů. My jsme měli situace, které jsme v ofenzivní části měli vyřešit jinak, stejně tak oni měli nějaké šance. Nikdy neříkám nic na rozhodčí, jelikož si myslím, že mají těžký úkol, ale jestli si dnešní rozhodci sáhnou do svědomí, musí si uvědomit, jak zápas rozhodovali. My jsme měli dát z některých šancí a soupeř by to měl těžší. Aby ale soupeřovi bylo dopřáno cca 20 standardek na útočné polovině mi přijde minimálně nápadné.  Jsem rád, že jsme to zvládli za 2 body a hráčům Vyšehradu přeji hodně zdraví, protože to ostatní zařídí někdo jiný,” řekl po utkání útočník Jiskry František Dvořák.

Ještě vyjádření pana trenéra Vyšehradu Romana Veselého z webu Slavoje: „Byli jsme v tomto utkání lepším a fotbalovějším týmem. Měli blíž k vítězství, takže jsme rozhodně spíš dva body ztratili, než jeden získali. Častěji jsme byli na míči než domácí, bohužel jsme ale neproměnili některé vyložené šance. Čapek mohl dosáhnout hattricku, ale za stavu 2:2 nevyužil svůj sólový únik na brankáře Brycha.“

Branky: 2. Brabec, 22. Došlý – 13. Čapek, 48. Čapek PK
Rozhodčí: Jiří Musil – Jan Hurych, Matěj Cichra
ŽK: 2:1 (Mužík, Hrubý – Šimek)