Načítám.......

 

Rozhovor s Radkem Šindelářem, novým trenérem staršího dorostu Jiskry

Domažlice

Jiří Pojar

V létě na trenérský post staršího dorostu dosedl Radek Šindelář, který nahradil Oldřicha Timuru jako hlavního kouče. S tímto ,,srdcařem” jsme si dlouze povídali na téma dorostu v Jiskře Domažlice. Radek je stále aktivním fotbalistou, který po mnoha fotbalových štacích zakotvil ve Startu Tlumačov, se kterým bude na jaře bojovat o historický postup této vesničky mezi krajskou fotbalovou elitu. Na tyto a i jiná témata přišla v našem rozhovoru řeč.


Na snímku J. Pojara trenér staršího dorostu Jiskry Domažlice Radek Šindelář.

Kdy ses dozvěděl o zájmu Jiskry ohledně pozice trenéra staršího dorostu?

Oslovil mne místopředseda Jiskry Vojta Fořt. Známe se už dlouho, první nabídku do Jiskry mi dal několik let zpět ještě jako hráči. Tak jsem ho podruhé jednak nechtěl zklamat, a navíc pro mne byla velká výzva zkusit vést družstvo v klubu jako je Jiskra.

Jaký byl pro tebe začátek?

Zpočátku jsem byl dost překvapený. Měl jsem trenérské zkušenosti jen z přípravek, žákovských kategorií, krajského výběru žáků a jako hrající asistent v mužích. Práce u dorostu je dost specifická, ale věřím, že kluci v druhé polovině podzimu už pochopili, co po nich chci. Také já jsem poznal mnohé odlišnosti od mých předchozích působišť v jiných věkových kategoriích.

Říkáš, že je práce u dorostu specifická. V čem?

Jsou to asi dvě zásadní věci. Zaprvé, kluci jsou hodně po školách a internátech a udržet je v nějakém tréninkovém procesu není vždy jednoduché. Za druhé, kluci prochází nám všem známou životní změnou, mění se v osobnosti a přichází spousta vlivů, které mohou strhnout jejich soustředění od fotbalu.

V čem je Jiskra podle tebe odlišná?

Tak určitě v kvalitě hráčského kádru, podpoře vedení, zázemí. Vůbec vše je zde na vysoké úrovni. Škoda jen, že není k dispozici druhá travnatá plocha v Domažlicích.

V jakém stavu jsi přebíral mužstvo staršího dorostu?

Mužstvo jsem přebíral v létě, což bylo složité období. Tři hráči přestoupili do jiných klubů v Plzni a tři hráči ukončili kariéru. Navíc Tonda Vlček byl posunut do B týmu, což se ale dá pochopit. Hned po příchodu jsem začal jednat o doplnění kádru o tři až pět hráčů. Ač jednání nebyla jednoduchá, tři kluky jsme přivedli. Já děkuji všem, co tomu pomohli i mateřským klubům, které nám vyšly vstříc. S posílením kádru v krátké letní přestávce jsem spokojen, ale v zimě bychom chtěli ještě dvě tváře přivést.

Mluvíš o tom, že chceš přivést dva hráče. Na jaké posty a jak si hráče vyhledáváš?

Chtěl bych jednoho obránce a jednoho záložníka. Hráče aktuálních dorosteneckých ročníků mám dobře zmapované. Dříve jsem tyhle ročníky trénoval v žácích, a tak mám na okrese celkem přehled. Problémem je hlavně absence okresní dorostenecké soutěže, jako tomu bylo dříve.

Na jakých postech tě ,,tlačí bota”?

Nemyslím, že máme přímo problém na nějakém postu, ale hodně energie mne stojí přesvědčit hlavně ofenzivní hráče, aby v dnešním fotbalu pracovali i dozadu. Taková ta herní disciplína. Hlavně směrem dozadu, ale u některých zase hlavně krajních obránců i dopředu. Zkrátka dnešní fotbal musí být jízda, kde se všichni zapojují do útoku a všichni brání.


Z utkání staršího dorostu se Startem Luby, kdy vyhrál dorost Jiskry 2:0. Na snímku Matěj Nguyen. Foto: J. Pojar

V letošním ročníku nejvyšší krajské soutěže je pouze osm mužstev. Je to dobře?

Počet by až takovým problém nebyl, ale kvalita některých družstev není dobrou vizitkou krajského přeboru. Prakticky zápasy mají úroveň jen mezi mužstvy z první poloviny soutěže. Ostatní zápasy jsou jen otázkou konečného skóre a nekladou žádné překážky hráčům družstev z horní poloviny tabulky.

Proto je postup do divize jednoznačný cíl?

Pokud dokážeme pracovat v zápasech jako na konci podzimu a ještě trochu přidat v trénincích, jsem pro. Ale je to hlavně na hráčích. Někteří v dorostu končí a v příští sezóně jdou do Benfiky. V KPM jim nikdo chyby neodpustí. Pokud chtějí něco ve fotbale dokázat, musí na sobě stále pracovat. To platí i pro ty, co v dorostu zůstanou. Divize by jim dala hodně do jejich dalšího fotbalového života.

Starší dorost je po podzimu na druhém místě za Vejprnicemi. Jaké byly povedené zápasy a jaké se nevydařily ?

Tak hlavně bych chtěl říci, že s druhým místem nejsem vůbec spokojen. Všechny naše bodové ztráty přišly v první polovině podzimní části a naprosto všechny pramenily z naší nekoncentrace, za kterou nás soupeři trestali. Sice jsme ani jednou neprohráli, ale třikrát jsme naprosto zbytečně nechali zápas dojít až do penalt. Ze zápasů, co se povedly, bych chtěl zmínit domácí vítězství nad vedoucím týmem tabulky z Vejprnic 8:1 (6:0 v poločase) a také výhru 1:0 na těžkém terénu z Lub, kde je to vždy trošku divoké. Vůbec celá druhá polovina podzimu už snesla nějaké měřítko. Na tyto poctivé týmové výkony bychom chtěli na jaře navázat.

Kdo vás bude na jaře prohánět v boji o postup?

Velkým soupeřem jsou Vejprnice, ale tím největším jsme my sami. Pokud přistoupíme ke každému zápasu jako ve druhé polovině podzimu, máme na to se o postup poprat.

S kým bude náš dorost Jiskry Domažlice na jaře bojovat o postup?

Bojovat budeme jen s Vejprnicemi. Tým Vejprnic vede trenér Hrubý. Je u kluků už dlouho, vyznává bojovný fotbal s rychlým přechodem do útoku.

Jaké byly tvoje fotbalové začátky? Kdo tě trénoval a kde jsi všude hrál?

Začal jsem dost pozdě. Asi ve čtrnácti letech v žácích Postřekova, kam mě přivedl můj otec. Mezi první trenéry patřil taky můj táta, který je dodnes mým velkým kritikem a mentorem. V Postřekově jsem působil asi do 25 let kromě krátké výpomoci v krajském přeboru v Poběžovicích. Moc rád vzpomínám na trenéra z dorostu pana Václava Knopfa a rovněž další postřekovské patrioty Láďu Jahna a Jiřího Knopfa. Pod jejich vedením jsme se posunuli z okresního přeboru do 1.A třídy. Následoval přestup do Horšovského Týna, kde se fotbal zvedal a i tam jsme dokázali během krátké doby postoupit z 1.B třídy až do krajského přeboru. Nezapomenutelné jsou hlavně zimní přípravy a metody trenéra Aloise Tomáška. Už jsem měl i myšlenky na konec aktivní kariéry, a v tom mi zavolal Pavel Čadek z Tlumačova. Kdo ho zná, nemůže se divit že, mne zlomil. V Tlumačově je skvělá parta poctivých fotbalistů, vysoká koncentrace vítězných typů a spousta obětavých lidí okolo. Je neskutečné, v jak skromných podmínkách se dá dělat kvalitní fotbal.

Mluvíš o tom, že jsi hrál v Dynamu. Byla 1.FC v té době konkurence ve městě? Bylo špatně, že v pětitisícovém městě existovaly dva týmy?

Existence dvou klubů ve městě jako je Horšovský Týn nebyla ideální a vždy jsem byl zastáncem znovuspojení. Po spojení bylo dobře našlápnuto, ale myslím, že se ve skutečnosti, hlavně mimo hřiště, nikdy netáhlo za jeden provaz. V tu dobu jsme celkem slušně rozjeli mládež s obětavými lidmi jako V. Šperl, F. Cihlář, V. Kopejtko, ale bohužel se to nepodařilo přenést do dospělé kategorie.

Jak vidíš dál fotbal Horšovském Týně?

Je mi ze současného stavu trochu smutno. Jediná šance Horšovského Týna je změna ve vedení a absolutní podpora mládeže. Bude to běh na dlouhou trať, ale jinou cestu nevidím.

Mluvíš o trenérovi A. Tomáškovi. Jaké byly tréninky s ním?

To snad ani nejde odvyprávět. Trenér Tomášek vyznával totální fotbal a jak vždy říkal “nasazení na hranici smrti“. V tréninku i zápase. Zimní přípravu nás vždy zahajovalo 22, ale na konci jsme byli rádi, když nás zbylo 11. Nikdy jsem nebyl v lepší kondici. Rovněž jeho poločasové motivační proslovy byly nezapomenutelné.

Jaká je tréninková morálka mužstva? Trénujete společně starší a mladší dorost?

Trénujeme spolu. Morálka není ideální, ale stále se to zlepšuje. O tréninky se starám já s Petrem Mužíkem, občas pomůže Roman Škampa. Všichni jsme stále aktivní fotbalisté, tak  to ani my nemáme jednoduché.

Mluvíš o spolupráci s Petrem Mužíkem. Jak se ti s ním spolupracuje?

Tak spolupráce je to ideální. Máme dost podobnou představu o hře. Kluci Jiskru i Tlumačov sledují, občas se můžeme o našich zápasech pobavit. Další výhodou je možnost jim na trénincích věci nejen vysvětlit, ale i ukázat.


Na snímku J. Pojara je Radek Šindelář vpravo s Petrem Mužíkem, v utkání s dorostu s Rapidem Plzeň.

Dalším důležitým členem vedení dorostu je vedoucí mužstva Jiří Sladký.

Tak určitě. Jirka pomůže hodně, řeší všechny ty důležité, ale neviditelné věci kolem chodu týmu. Díky němu se my trenéři i hráči můžeme plně koncentrovat jen na fotbal.

Kdo je z hráčů osou mužstva staršího dorostu?

Nerad bavím o lepších a horších hráčích. Ve fotbale jsou jen lepší a horší týmy. I když má poslední mužstvo nejlepšího střelce a hráče soutěže, stejně může sestoupit. Ale musím tady zmínit jednoho hráče, který na sobě stále pracuje a má stoprocentní docházku na tréninky. Je jím Lukáš Červený.


Lukáš Červený na snímku J. Pojara


Trenér Radek Šindelář hovoří ke svým svěřencům. Foto: J. Pojar

Jakou má Lukáš perspektivu? Dáváš ho ostatním hráčům za příklad?

Dávám. Jeho přístup k fotbalu je příkladný. Roman Škampa se mu snaží předat maximum zkušeností ze své bohaté gólmanské kariéry.

Jakou máš trenérskou filozofii?

Dělat fotbal tak, aby kluky bavil a tvořili dobrou partu pozitivních lidí.

Jak vypadá hra, kterou chce produkovat starší dorost?

Rychlý kombinační fotbal plný pohybu, ochoty udělat vždy něco navíc pro tým. A hlavně trefovat zařízení. To nám dělalo na podzim velký problém.

Trefovat branku je podle tebe problém mužstva? Jak budete tento problém odstraňovat?

Problém to je. Počínáme si v koncovce laxně, nebo zbrkle. Vím, že naučit se to úplně nedá, ale pracovat na tom budeme v různých cvičeních v časoprostorovém tlaku při koncových situacích.

Jak se ti daří své svěřence motivovat?

Po svém příchodu jsem trošku překopal týmovou hierarchii. Balóny a vodu nenosí nejmladší, ale ti co mají problémy s dochvilností či docházkou. A jsou tady i další věci. Hráči musí fotbalem trošku víc žít.

Jak se dělá fotbal, aby kluky bavil? 

Těžká otázka. Důležitá je pozitivní atmosféra v kabině a taková ta týmová chemie. Za podzim v tom vidím zlepšení, ale budeme na tom dále pracovat.

Kdy začínáte s přípravou na jarní boje? Jak bude vypadat trénink a na co se budete zaměřovat?

Začneme 14. ledna. Budeme trénovat třikrát v týdnu a postupně k tomu přidáme jeden zápas. Nebude chybět ani společné únorové soustředění, i když starší ročníky už v tu dobu budou mít v nohách soustředění s B-týmem. Zaměřovat se budeme, jak to v zimě bývá, hlavně na kondici, sílu a rychlost. Všechno většinou s míčem na hřišti.

Jací soupeři vás v přípravě na jaro čekají?

Jisté jsou zatím kvalitní dorosty Klatov,Vejprnic a Petřína. Z mužů nás prověří Mrákov A. K tomu bych ještě uvítal jednoho soupeře z 1.B třídy.

Mluvíš o Startu a vítězných tipech. Jsou tam hlavně hráči, kteří kdyby chtěli, mají minimálně na kraj nebo divizi. Bárta, Leitl, Tesař?

Tak to s tím souvisí. Tihle kluci, ale i všichni ostatní, jsou ochotni pro úspěch udělat v tréninku i zápase hodně. Pokud k fotbalu dlouhodobě takto přistupují, nese to ovoce.

Je pro mužstvo vypsaná nějaká cílová prémie za případný postup do divize?

Žádnou speciální prémii zatím nemáme, ale myslím, že postup do divize je dostatečnou motivací. Mockrát se to v poslední době nepodařilo.


Radek Šindelář bojuje o míč s Václavem Bezdičkou v zápase s Křimicemi. Foto: J. Pojar

Jak bude vypadat podle tebe jaro Startu Tlumačov?

Už jsem jednou v Horšovském Týně zažil podzim jen s výhrami. Důležité bude přes zimu potrénovat a hlavně na jaře jít s pokorou od zápasu k zápasu. Myslím, že to bude mnohem těžší než teď na podzim. Soupeři už vědí, kde je Tlumačov a budou na nás lépe připraveni.

Je cíl Tlumačova postup do krajského přeboru? Co pro to jako parta uděláte?

Cíl to určitě nebyl, ale úspěšný podzim nás staví do těžké role pro jaro. Parta táhne v každé situaci za jeden provaz. V tom je naše největší síla.

Zvládáš k tréninku dvou mužstev a tvé vlastní hře ještě trávit čas s rodinou?

Vše je možné jen díky toleranci a podpoře rodiny. Hlavně mé přítelkyně Lenky, za což jí děkuji.


Starší dorost Jiskry po přátelském utkání s muži Hraničáře Česká Kubice v létě 2017.


TERMÍNY ZÁPASŮ ZIMNÍ PŘÍPRAVY DOROSTU TJ JISKRA DOMAŽLICE:

4. 2. neděle 10:00 Domažlice st. dorost – Petřín

4. 2. neděle 12:00 Domažlice ml. dorost – Rapid ml. dorost

11. 2. neděle 10:00 Domažlice st. dorost – Mrákov A

11. 2. neděle 12:00 Domažlice – Mrákov dorost ml. dorost

25. 2. neděle 10:00 Domažlice st. dorost – Klatovy st. dorost

25. 2. neděle 12:00 Domažlice ml. dorost – Klatovy ml. dorost

4. 3. neděle 10:00 Domažlice st. dorost – Vejprnice st. dorost

4. 3. neděle 12:00 Domažlice ml. dorost – Vejprnice ml. dorost

Případná změna programu vyhrazena.

Print Friendly, PDF & Email