Načítám.......

 

HISTORIE DOMAŽLICKÉ KOPANÉ

HISTORIE STADIONU STŘELNICE

Prvním fotbalovým klubem v Domažlicích byl SK Šumava založený v roce 1908.  Klubová barva  zelená a bílá.

SK Šumava své vlastní hřiště otevřela na jaře v roce 1930 na pronajaté louce za úředním domem.        

        

O čtyři roky později v roce 1912 vznikl v Domažlicích druhý fotbalový klub  SK Sněhaři. Klubová barva byla modrá a bílá.

Hřiště SK Sněhařů bylo vybudované  za vojenskou střelnicí v místech dnešního stadionu, které bylo slavnostně otevřeno   v říjnu 1930.

Šumava hrála III. třídu, Sněhaři  bojovali v I. třídě a v roce 1934 se stali  mistry Západočeské župy. Po vítězství v kvalifikaci se stali účastníky divize českého venkova. Zde však neuspěli a sestoupili zpět do I.A tř. a další rok do I.B tř.

Dalším významným okamžikem v historii domažlického fotbalu byl březen 1939. V hotelu Froněk (dnešní Viola ) se uskutečnila slučovací schůze Sněhařů a Šumavy kde došlo  k dohodě a k následnému sloučení v jeden klub s názvem SK Domažlice. Předsedou tohoto nového seskupení  se stal pan Václav Neužil. Nově založený klub s názvem SK Domažlice hrál I. B třídu.

Dorost SK vedený  Fr. Víškem se stal v roce 1945  mistrem západočeské fotbalové župy.  Odměnou mu bylo umožněno sehrát v Praze utkání s ligovým dorostem Slavie Praha s výsledkem 1:2  pro Domažlice.                    

 

 Historie názvu SK trvala pouhých 12 let. V roce 1951 byl SK  Domažlice spolu s ostatními  sportovními organizacemi sloučen do Sokola následně pak do  ZSJ Domažlice a v roce  1953 do DSO Jiskra Domažlice. Název Jiskra trvá doposud. Mužstvo  hrálo soutěže  II. třídy a I. B třídy.

Počátkem 60. letech po příchodu RH do Domažlic, nastala velká rivalita, hlavně mezi kluby a fanoušky, zejména v bojích o postup do divize. RH  do doby, než došlo k úpravě hřiště ve vojenském prostoru na Jízdárně hrála na Střelnici. RH hrála většinou vyšší soutěž nežli  Jiskra, která hrála krajský přebor.  V roce 1969   Jiskra postoupila z druhého místa  do divize . Předseda oddílu byl pan Josef Čapek. Mužstvo pod vedením  zkušeného trenéra Volfíka bylo velmi dobře na vyšší soutěž připraveno. Ke stávajícím hráčům jako byl  kapitán  mužstva Pauer, bratři Pelnářové , Sokol, Bečvář, Votava, hokejista Sventek, Hojda, Raděj, Sádovský a další výborní fotbalisté, bylo mužstvo posíleno několika hráči. Nejvýraznější posilou byl kanonýr Baar z H. Týna. Vynikající, fotbalista, který se v Domažlicích dlouho neohřál a ohlásil přestup do ligové Škody Plzeň. Výměnou za Baara přišel z Plzně ligový fotbalista Mysliveček. Po tříletém působení v divizi přišel sestup do krajského přeboru a s ním odchod některých hráčů  včetně trenéra Volfíka. Po již zmíněném sestupu do krajského přeboru následoval sestup až do 1.A třídy. Jiskra v tomto desítiletém období hrála střídavě  KP a 1.A třídu. I na postu předsednickém  docházelo ke změnám  J. Čapka vystřídal Rudolf Nikodém a Karel Michálek.

V roce 1979  Jiskra vybojovala postup do krajského přeboru. V něm se však dlouho neohřála. Zásluhou reorganizace krajských soutěží se v roce 1981 vrátila zpět do 1. A třídy. Koncem osmdesátých let postihl domažlický fotbal nejhorší osud, sestup do 1.B třídy. Toto období patří k nejčernějším v celé historii domažlické kopané. V 1.B třídě Jiskru čekala mužstva z našeho okresu  například  Tlumačov,  Postřekov, Staňkov, Holýšov, Třebnice, Mrákov, Meclov a další venkovská mužstva.  Po třech letech utrpení v podobě hořkých porážek a poklesu výkonosti mužstva se v sezoně 1989 – 1990   podařilo trenérské dvojici  Šperl – Pekárik dát dohromady mužstvo, které vrátilo Jiskru zpět do1. A třídy. V roce 1992 rušením vojenských celků došlo ke sloučení  RH s Jiskrou. Jiskra jako nástupnický oddíl se po letech vrátila do krajského přeboru ve kterém působila až do roku 2007.

  •  
Print Friendly, PDF & Email
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com